UUDISED

ELASA 2022 kohtumine Šveitsis



Üle kahe aasta toimus jälle
ELASA (European Landscape Architecture Student Association) kohtumine! 

Sel korral saime kokku Šveitsis ning osalejaid oli kokk 17 riigist. Kohtumine toimus 14.-22. augustil ning viis meid läbi eriilmeliste Šveitsi linnade ja maastike. Selle aasta kohtumise juhtteemaks oli „Transforming landscapes“.

EMÜSi esindajad selleaastasel kohtumisel olid Alice, Liisi, Sandra ja Iris. Teekond algas Rapperswilist, kus asub Ostschweizer Fachhochschule, mis oli selleaastase kohtumise korraldajate koduülikooliks. Sealt edasi söötsime lähedalasuvasse Zürichisse, kus külastasime Hageri maastikuarhitekruuibürood, käisime Gleidbogeni lineaarpargis, Zürichi lennujaama pargis ja MFO pargis. Õhtu lõppes rahvusvahelise õhtusöögiga, kuhu kõik osalejad olid toonud midagi maitsvat kaasa oma koduriigist.

Teisel päeval osalesime eksperimentaalse disaini töötoas ning külastasime ENEA maastikuarhitektuuribürood koos imelise puumuuseumiga.

Kolmandal päeval istutasime Ostschweizer Fachhochschule ülikoolilinnakusse ELASA puu. Sel aastal istutasime Jaapani juudapuulehiku, mis on ühelt poolt kaunite lehtedega dekoratiivne liik, kuid teiselt poolt talub keerulisi ja muutuvaid kliimatingimusi. Ülejäänud päeva avastasime armast Rapperwili linnakest.

Neljandal päeval sõitsime läbi alpide järgmisesse kaunisse linna Genfi. Teel matkasime pisut ning nautisime kauneid vaateid bussiaknast.

Genfis tutvusime kalatreppide projektiga, külastasime Rhône’i äärset pargiprojekti ja etnoloogiamuuseumi aeda. Õhtupoolikul uurisime Genfi järve äärseid maastikuarhitektuurseid projekte ning toimus kohtumise oluline osa koosolek, kus muuhulgas lepiti kokku järgmiste kohtumiste korraldajad. Nendeks on Austria+Ungari (mini-meeting 2023), Prantsusmaa (annual meeting 2023), Türgi (mini-meeting 2024) ja Rootsi (annual meeting 2024).

Edasi sõitsime Baselisse. Seal külastasime Fontana maastikuarhitektuuribürood ning nende projekti KlybeckPlus Reini jõe ääres. Veel käisime Baselis Erlenmatti uuenduslikus elamurajoonis ja oligi käes viimane pitsasöömine jõe ääres.

Iga ELASA on eriline, seekordne kohtumine jääb meelde kaunite Šveitsi maastike ja täiuseni viidud maastikuarhitektuursete projektidega. Täname suurepärast korraldustiimi selle inspireeriva ja kordumatu kogemuse eest! Aitäh ja uute kohtumisteni!

Kohtumise koduleht
Galerii siin.

MAASTIKUARHITEKTUURI KUU APRILL 2022



Sel aastal valisime teemaks "Varjatud" ehk siis otsisime nähtusi linnaruumis, mida me iga päev ei märka, või millega kaasneb teatud salapära, näiteks tänavakunst. Ka aprillikuu sündmused oli sellest teemast kantud: toimus tänavakunsti loeng-töötuba, Karlova jäänukite tuur, väljasõit Valgasse, fotokonkurss ning maastikuarhitektuuri kuu võttis kokku EMÜSi 23. sünnipäevapidu!

5. ja 6. aprillil toimunud loeng-töötoa "Illegaalne ja legaalne tänavakunst" viis läbi kunstnik ja tänavakunsti festivali Stencibility eestvedaja Sirla. Töötoa tulemusena ilmus EMÜSi keldiruumi seinale stencil-tehnikas maaling, mis on inspireeritud Peeter Alliku teosest "Kubism".


Stencil-
tehnikas maaling EMÜSi ruumi seinal.

13. aprillil toimus väljasõit Valgasse, et uurida põnevaid maastikuarhitektuurseid arenguid väikeses piirilinnas. Ekskursioon viis meid Valga uuelt peaväljakult mööda huvitavamatest arhitektuursetest objektidest. Teejuhtideks olid Valga vallaarhitekt Jiri Tintera ja haljastusspetsialist Pille Zimmer.


Maastikuarhitektuuri tudengid ekskursioonil Valgas.

19. aprillil käisime Tartu Ülikooli ajaloohuvilise geograafi Taavi Pae juhtimisel Karlovas uurimas linnalisi jäänukeid: otsisime elemente, mis on kaotanud oma funktsiooni või siis leidnud hoopis muul moel kasutust. Peatusime tuntud kultusobjektide juures ning vaatlesime linnaosale iseloomulikke arhitektuurilisi elemente. Tuur andis võimaluse näha kodulinna natuketeise nurga alt, kui igapäevaseid käike tehes.


EMÜSlased ja sõbrad Karlovat avastamas.

Aprillikuu jooksul kogusime läbi fotokonkursi jäädvustusi üllatuslikest momentidest linnaruumis. Konkurss "Varjatud" kutsus otsima linnas midagi salapärast, varjatut või midagi sellist, mida me iga päev mööda kõndides ei märka. Selleaastase fotokonkursi esikoha saavutas Erik Vink fotoga "ÜLe jõe", mis žürii hinnangul paistis silma meisterliku kompositsiooniga ning millele oli tabatud huvitav hetk. Rohkem fotokonkursi kohta saad lugeda
siit.  


EMÜSi fotokonkursi võidutöö "Üle jõe", Erik Vink

Tegusa sünnipäevakuu võttis kokku 3. mail toimunud sünnipäevapidu. Kokku tulid vanad ja uued EMÜSlased, õppejõud, maastikuarhitektuuri tudengid ning sõbrad teistest EMÜ seltsidest. 23. sünnipäev sain väärikalt tähistatud ning läheme uue hooga uude aastasse!

Täname kõiki ürituste korraldajaid, osalejaid, külalisi ja toetajaid, kohtumiseni!

EMÜSI FOTOKONKURSI "VARJATUD" VÕITJAD ON SELGUNUD!

Aprillikuu fotokonkurss on lõppenud ning  võitjad on selgunud! Suur tänu kõigile, kes saatsid põnevaid varjatud või salapäraseid kaadreid linnaruumist!

Sel aastal kuulusid fotokonkursi žüriisse maastikuarhitekt ja EMÜ lektor Peeter Vassiljev, pressi- ja loodusfotograaf Ingmar Muusikus ja tänavakunstifestivali Stencibility eestvedaja Sirla. 

Konkurss oli tihe ning esikoha valimine keerukas. Pika arutelu järel otsustas žürii esikoha anda Erik Vingile foto "Üle jõe" eest. Emajõe ääres tabatud salapärane kaader võlus žüriid tänu huvitavale kompositsioonile ja mitmekihilisusele. Tabatud on üllatuslik hetk linnas, mis on ühtaegu võluv ja salapärane. 


Erik Vink "Üle jõe"

Suurepärase teise koha saavutas Ksenija Hermi foto "Pisispioon", mis on üles võetud Karlovas. Pildi teeb eriliseks selle kompositsiooniline struktureeritus - lisaks aknal piiluvale kassile näeme peegelduselt ka seda, mida kass näeb. Pilti vaadates leiame järjest huvitavaid detaile, mis üksteise järel esile tulevad.


Ksenija Herm "Pisispioon"

Kolmanda koha auhind läheb Inga Tomsonile foto eest "Maastiku ja arhitektuuri kohtumine". Pilt on tõeline varjatud kaader Emajõe äärest sillakese alt, mida naljalt iga päev tähele ei pane. Erilisust lisab veepeegeldus ning ka selle foto puhul on huvitavaid detaile, mida uurida. 



Inga Tomson "Maastiku ja arhitektuuri kohtumine"

Kuna häid kaadreid oli palju, otsustas žürii anda eripreemia ka Erik Vingi tööle "Kevadine külmkapp". Pildistatud on ebatavalise nurga alt ning see avab vaatajale ühe põneva nurgataguse Karlovas.


Erik Vink "Kevadine külmkapp"

Palju õnne kõigile võitjatele, võtame teiega ühendust!

Žürii märkis ära ka järgnevad põnevad fotod:


Johanna Etverk "Varjatud kodanikud linnaruumis"


Kaja Veddel  "Linnas peitus-peidus linnas"


Marta Lepasson  “Herne 15”


Kaja Veddel  "Telefonis või ilmsi"

Valik parimatest töödest jõuab peagi näitusele Aparaaditehase väligaleriisse!

Täname veelkord meie toetajaid, kes panid välja ägedad auhinnad: 
Kolm Tilli, Juhani Puukool, SAIKO POOD, Eesti Arhitektuurimuuseum, Valguslaud, ajakiri MAJA, MTÜ Arhitektuurikirjastus ja EMÜ maastikuarhitektuuri õppetool

FOTOTÖÖTLUSE AKTSIOONI VÕITJAD


Esmalt loosisime kõigi osalejate vahel välja neli auhinda:
MiniMelts jäätise- ja pannkoogikohviku 15-eurose kinkekaardi saab endale Moira Fischer.
Photopointi auhinna saavad endale Kaja Veddel, Karin Rea ja Alba Aufleger. Kupongiga saab https://www.photoexpress.ee/ veebilehel tellida 100 tavamõõdus paberfotot.
(Võitjate loosimisel kasutati Random Name Picker veebilehte)

Nüüd aga peavõitja juurde! EMÜSi liikmetest koosnev žürii valis parimaks lahenduseks Kastani tänava töö, mille autoriks on Raiko Jaeski. Autor pakub välja kaks erinevat lahendust tänavaruumi muutmiseks. Esimesel fotol on näha praegune olukord.


Rattateed on hästi lahendatud ja ühenduvad hästi kõrvaltänavatega. Rattaliiklus ei häiri parkimist, sest autodel on võimalus parkida sisehoovides. Loovalt on lahendatud tänavale toodud rohelus ning tänavaruum on muudetud esteetilisemaks. Kastani tänava hea lahenduse eest saab autor 100-eurose Juhani puukooli kinkekaarti.


Žürii soovib veel esile tõsta kaks Alba Auflegeri tööd:
Toodi välja, et antud ala on lihtne muuta. Pakutud lahendus annab platsile uusi tegevusi ning toob juurde rohelust. Lahenduse mõttes oleks võinud olla isegi julgem, kuid idee on hea ja antud ala stiil jääb üldjoontes samaks.


Loodud on hea lahendus arvestamaks erinevate kergliiklejate ja kasutajagruppidega. Juba praeguses olukorras on näha, et inimesed kasutaksid seda lahendust, sest ratturid liiguvad treppide kõrvalt. Ettepanek: Idee on küll väga hea, kuid vahe kahe triibu vahel võib muuta olukorra ohtlikuks.



Positiivselt tõsteti esile ka Karin Rea tööd Küüni tänava mitmekesistamiseks:

Väga hea, et on mõeldud palju haljastusele ning loodud inimestele istekohti. Küüni tänava haljastamine leevendaks kuumasaare efekti ning looks tänavale rohkem silmailu. Ettepanekutena toodi välja, et võiks veel rohkem mõelda antud tänaval toimuvatele üritustele ning lilleturule. Samuti ka mõtiskleda enam ratta ja jalakäijate liiklusele.

Soovime veelkord tänada kõiki osalejaid! Üheskoos muudame linnaruumi paremaks! Kohtumiseni Tartu tänavatel!

Fotokonkurss LUMOS võitjad


Nüüd aga põnevama osa juurde: 

Žürii, koosseisus: Märt Haamer (Overalli esindaja) ja  Vallo Kalamees (Pallase valgusõpetuse õppejõud), olid väga positiivselt meelestatud just erinevate lähenemisviiside ja vaatenurkade esitlemise üle. Enamasti on valgus abivahend, mis toob esile pildistatava kujutise. Kui aga on eesmärgiks püüda just valgust, läheb asi keerukaks.  Žürii liige Vallo Kalamees tõi välja, et julgus on juba selles, kui oled oma pildi välja pannud. Kiitus kõigile!

Arutelu tulemusena jäid peaaegu samale pulgale kaks fotot, millest võidu napsas endale Aleksandr Kljuchenkowi foto “01.35"


Foto püüdis pilku just oma eripärase perspektiivi ja lähenemisega. Tegemist on vaatega, mis on meil kõigil silme ees pea iga päev, kuid selle huvitav ja esmalt arusaamatu raamistik, annab sellele võlu ja omapäeva. Žürii tõi välja, et antud foto pole lihtsalt ära tehtud vaid ka nähtud vaeva - märgatud. Foto saab pärjatud Canon PowerShot ZOOM kaameraga, mille pani võitjale välja Overall Eesti. Lisaks 100 tasuta tavamõõdus paberfotot Photopoindi veebilehelt https://www.photoexpress.ee/.

Kuna võidupildiga pea samale pulgale jäi ka Cairos ülesvõetud Muhamad Atty foto “Displaced,” otsustasime selle siiski ära märkida ning premeerida EMÜSi meenega. 


Tegemist on julge fotoga ning võib isegi väita, et enamus inimesi oleks kuulutanud selle foto ebaõnnestunudks, kui siin kohal autor teadis väga hästi, mis ta teeb ja oskas ruumi ja sellest olevat valgust tunnetada.  Profesionaalne fotograafia, millesse on püütud nii emotsiooni kui liikumine. Pildi eri osad jutustavad oma lugu, kuid koos loob ühtse terviku. Paneb vaatleja mõtlisklema, mis täpselt fotol toimub ning millega täpselt tegu on.


EMÜSi lemmiku auhind läheb Aleksandr Kljuchenkowi fotole "21.20." Maagilise pealkirjaga fotol, on värvid väga hästi tabatud - omavahel moodustavad põneva koosluse. Tabanud ka konkursi teemat naelapea pihta. Kui mõelda linnakeskkonnast, siis seda see foto ka täpselt kujutab. Kompositsioon on samuti paigas ning foto ei mõju juhuslikult. Punane foor ja vasakul valge kõnnitee tasakaalustavad pildi kenasti ära.  Foto autor saab Juhani Puukooli kinkekaarti väärtusega 100 eurot ning 100 tasuta tavamõõdus paberfotot Photopoindi veebilehelt https://www.photoexpress.ee/. Auhinna juurde kuulub ka MiniMelts Estonia kinkekaart 15-euro väärtuses! Kinkekaarti saab kasutada Lõunakesuse jäätise- ja minipannkoogikohvikus.


Kahe auhinnaga pärjatud autorit julgustab žürii kindlasti korraldama oma fotonäitust. Tegemist on väga hea silmaga fotograafiga, kes vaatab asjadele teise nurga alt ning oskab neid ka vormistada. 


Ülekaalukalt oli publiku lemmikuks Rene Unnuki Tartu linnas ülesvõetud foto "Lights reflection." Autorit pärjatakse maagilise valguslambiga Kosmosevalguselt. Lisaks 100 tasuta tavamõõdus paberfotot Photopoindi veebilehelt  https://www.photoexpress.ee/ ning 15-eurose kinkekaarti MiniMelts Estonialt, mida saab kasutada Lõunakesuse jäätise- ja minipannkoogikohvikus.


Žürii poolt said ära märgitud ka järgmised fotod (tagasiside saadetakse teile lähipäevil meilile): 

Kaja Veddel “Kurgikuma”

Loviisa Lill “Märg valgus”

Aleksandr Kljuchenkow "23.30"

Kaja Veddel “Suvesume linn"


Üldiselt oli konkursi piltide tase väga kõrge, mis tegi lõpliku otsuse langetamise keeruliseks. Omaltpoolt täname kõiki toetajaid, osalejaid ja ka hääletajaid. Soovime omalt poolt indu ja uusi toredaid pilte.
Kohtume juba uute teemade ja uute fotodega järgmistel aastatel. 


DISAINIKONKURSS

MÕTLE VÄLJA UUS EMÜSI MEENETE DISAIN JA VÕIDA ENDALE VABALT VALITUD TOODE!

Juba mitmeid aastaid on emüsi meenetel kujutatud meie logo, kuid nüüd on aeg luua midagi veelgi vägevamat! Just sinul on võimalus luua silmapaistev disain, mida kasutame uutel EMÜSi meenetel. Võidudisaini kasutaksime näiteks riidest kotil, pusal, termostassil ja märkmikul.
Seni kasutusel olnud meeneid on võimalik näha siin:
https://emys.ee/info/meened
 
 - Konkursi kestvus: 28. jaanuar – 19. veebruar
 - Teilt ootame: disainikonseptsiooni pildi kujul ning lühikest seletust seletamaks disaini.
 - AUHIND: vabalt valitud EMÜSi uue disainiga meene.
 - Ideid ootame: 19. veebruari keskööks aadressile juhatus@emys.ee

Soovituslik on, et disain sisaldab EMÜSi nime või logo. Logost pildi saamiseks kirjuta juhatus@emys.ee
Konkursil võivad osaleda kõik huvilised. Konkursi peamine eesmärk on leida EMÜSi meenetele uus läbiv disain. EMÜS jätab endale vabaduse valida, millistel toodetel disaini kasutatakse.
Lisaküsimuste korral pöördu: juhatus@emys.ee
Lase oma mõtetel lennata!

EMÜS Tartu linna Üldplaneeringu arutelul

Septembri viimasel päeval käis EMÜS Tartu linna uue Üldplaneeringu avalikul arutelul. Arutelu alguses anti lühike ülevaade üldplaneeringu koostamise protsessist ja praegusest arengufaasist - kõik on alles poolepeal kuigi nii palju on juba ka tehtud.

Just oli lõppenud avaliku väljapaneku ja tagasiside faas, kuhu laekus üle tuhande ettepaneku ning kommentaari. Linnavalitsus andis tagasiside igale kommentaarile. Toodi välja kõige põletavamad teemad: Ihaste metsad, sadamaraudtee, Keskpark, jõeäärne matkarada, rohevõrgustik, Ujula ja Vahi tänavad. Kommentaaridest selgus, et linlaste jaoks on kõige olulisemad teemad seotud linnaruumi väärtuste ja loodusega! Seda oli tõeliselt tore tõdeda ning võrreldes kehtiva ÜP aruteludega on see teema tõusnud veel tugevamalt päevakorda, varjutades kõik muu. Kuna linlaste jaoks on hea ruum oluline, siis on järjest enam vaja ka maastikuarhitektide tööd.

Suur osa ajast vesteldi sadamaraudtee tulevikust, kus linna seisukoht on rajada sinna sõidutee, mille külgedel on kergliiklustee ning puuderida. Suur osa kuulajatest aga ei nõustunud sellega ning leidsid, et linn ei näe autovaba liikumiskoridori erakordset väärtust ja potentsiaali. Kohapeal tõstatatud küsimustest ning kommentaaridest enim olid seotud just nimelt sadamaraudteega.

Kui sisukas arutelu oli jõudnud juba lõpupoole, küsiti ka õhtu kõige ausam küsimus „Mida on üldplaneering teinud ära selle heaks, et Tartus väheneks autode hulk?“. Linnainsener Mati Raamat ei suutnud küsimusele vastata ja jäi isegi segadusse, et miks selline mõttesuund üleüldse oluline on. Ta ütles isegi, et „Meie pole seadnud eesmärki autoliiklust vähendada, autoliiklus on igapäevavajaduste rahuldamiseks“, mille peale abilinnapea selgitas, et rohkem autosid me linnaruumi tõepoolest ei vaja.

Linnarahva ootused ja nõudmised tänavaruumi kvaliteedile on väga kõrged, enam ei rahulda kitsas jagatud kõnnitee kiire liiklusega tänava ääres. Soovitakse looduse lähedust tunda ja turvaliselt eraldatud liiklejaid.

Küsimusi esitati palju ja tuliselt. Palju teemasid, mida on püütud aastatega vaiba alla pühkida, tulid uuesti päevavalgele. Uus ÜP peab ka jätkama nii mõnegi kehtiva ÜP poolt täitmata jäänud eesmärke. Üldplaneeringu põhilahendus valmib kevadeks ning siis on oodata juba uusi arutelusid. Üldplaneering kehtestatakse septemberis 2021. Linnavalitsusel on ees kõvasti tööd ning jääme kõik ootama veelgi paremat üldplaneeringut!

Avalikul arutelul osalesid Kaja Veddel, Ragne Nikkel, Karin Rea ning Mona Seppern.


Fotokonkurss "Tühjus" võitjad

Fotokonkursile sai esitada pilte ajavahemikus 1.-19. aprill. Võitjad valisime avaliku hääletusega meie kodulehel, lisaks avaliku hääletusele oli see aasta ka oma ala ekspertidest žürii. Rohkem infot ürituse kohta leiad SIIT.

Kolme joogatunni Lee Johanna Sauliga  võitjaks ja publiku lemmikuks osutus Kadri Sooberg piltide seeria: "Endless void under you".

Kolm lisatud pilti moodustavad seeria nimega "Endless void under you".
Piltide autor kõndis fotode tegemise ajal installatsioonil, mis tekitas illusiooni lõpmatusest või tühjusest tema all. Sellele astumine, sellel sammude tegemine, oli väga hirmutav ja keeruline - nagu võib tunduda ka tühjus ja lõpmatus. Esialgsest hirmust ja krambist üle saades, tekkis ääretu eufooria ja elevus, hirm kadus. Tühjuse ületamine endas või enda ümber võib olla samuti lihtsalt julguse küsimus. Maastikud meie ümber võivad alluda samadele reeglitele nagu maastikud meie sees: need on põnevad, hirmutavad, ületatavad, erutavad, meeldivad, tühjad, loogilised, ebameeldivad, inspireerivad, masendavad, kaunid - nimekiri oleks lõputu. Oluline on see, mida inimene nende maastikega pihta hakkab, kuidas neisse suhtub või suhtestub.”





Žürii lemmikuks osutus Olari Pilniku foto "Üksildus". Žürii liikmeid võlus selle töö lõpmatusse ulatuv minimalistlikkus kompositsioonis ja teemakäsitluses. Foto kannab konkursi teemat hästi. Pildil on palju õhku - "Tühja ruumi," mis tõstis ta teistest esile ja samas on tal endiselt ka piisavalt sisu, mida pikemalt vaadata. Horisondi sirgjoonena kasutamine on samuti väga silmapüüdev.  Žürii lemmiku auhinnaks on 30€  väärtuses Valete ökokaubad kinkekaart.





Võitjatega võtame ühendust 3 päeva jooksul.

EMÜS tänab kõiki, kes võtsid konkursist osa ja saatsid oma pildid!

ELASA 2019 annual meeting: FINEST LANDSCAPES

Kõik, kes meie sotsiaalmeediat jälginud on teavad, et ELASA (European Landscape Architecture Students Assosiation) iga-aastane kohtumine toimus see aasta põhja-euroopas, täpsemalt alustasime Eestis ning lõpetasime kohtumise Soomes. 
Kohtumine toimus 6. augustist 17. augustini ja oli edukam kui me oleksime kunagi võinud loota. 

Üritusele soovijaid oli palju, "earlybird piletid" said otsa juba esimese 15 minutiga. Kuna kohtade arv oli piiratud, siis valituks osutusid (registreerimise aeg): 6 inimest Belgiast, 1 Bulgaariast, 2 Eestist, 1 Hollandist, 1 Horvaatiast, 1 Inglismaalt, 2 Hiinast (õpivad Inglismaal), 3 Itaaliast, 1 Poolast, 1 Portugalist, 1 Rootsist, 3 Rumeeniast, 5 Saksamaalt, 1 Serbiast, 2 Sloveeniast, 2 Sveitsist, 1 Taani esinadaja (pärit Sloveeniast), 3 Ungarist ja korraldajad 9 Eestist ja 4 Soomest.

Pea kahenädala jooksul, 50 tudengit 19 eri riigist, tutvusid nii meie kommete, tavade, vaatamisväärsustega ning mis tähtsaim, lõid kontakte üle kogu Euroopa.

Kohtumise jooksul saadi vastus küsimusele, mis on "fine landscape" ja mis selle heaks teeb? Teema kohta saab rohkem lugeda siit.

12 päeva jooksul mõtiskleti näiteks Tartu, kui kultuuripealinn 2024, tuleviku üle, nähti Ida-Eestile omast tehis-ja Lõuna-Eesti kuppelmaastikku, matkati rabades ja ujuti järvedes. Teekonnajooksul külastati Tartut, Narvat, Otepääd, Viljandit, Pärnut. Viimases tehti koostööd linnavalitsusega ja mõeldi Leinapargile uut kujundust ning roniti tuulises Valgeranna seikluspargis. Tallinnas külastati arhitektuuribüroo Plussi ja arhitektuurimuuseumi ning tutvuti nii hansalinna olemuse kui ka linna ööeluga.  8. päeval jõuti Soome, kus külastati Vuosaarehuippu ja Nuuksio parke ja alles valminud katuseaeda. Veetsime aega paadil, mille jooksul sai Helsinkile ja kõrval olevatele pisikestele saartele hoopis teistsuguse pilgu pöörata. Loomulikult ei puudunud ka saun ning üldkoosolek. 
Üldkoosolekul otsustati luua ELASAle "test juhatus" ning kohelda ühingut edasi kui organisatsiooni, luua reeglid ning tiim. Eesmärgiga, et ELASA jääks kestma veel aastaiks. Lisaks valiti ka 2021 aasta korraldajad. 

Järgmiste aastate kohtumised toimuvad: 
2020 mini-meeting Horvaatias;
2020 annual meeting Bulgaarias; 
2021 mini-meeting Hollandis;
2021 annual meeting Portugaalis.

Seega olge kiired registreeruma, sest Te ei taha neist ilma jääda. 

Täname kõiki sponsoreid ja toetajaid, korraldajaid ja osalejaid. Aitäh! Kiitos! Thank you!

ELASA pilte on võimalik näha facebookis, meie Instagrammis kui ka uhiuues ELASA Instagrammis.



To see text in English click on the headline.

Juhatus 2019/2020

20. mail toimus EMÜSi üldkoosolek. Kohal oli 14 emüslast ning volitatuna 10. Kohapeal tegime kokkuvõtte selle õppeaasta tegemistest, finantsolukorrast ning plaanitavatest sündmustest.

Sel suvel korraldab EMÜS koostöös Soome tudengitega
ELASA iga-aastast kohtumist. Selle kohta saab rohkem lugeda siit.
Ka Eesti tudengitel, kes pole korraldusega seotud, on võimalus kohtumisest osa saada. Selleks tutvuda ürituse programmiga, meelepäraste tegevuste maksumus ja toit tuleb osalejal ise tasuda. Lisaks leida transport ning majutus. Soome saavad tasuta kaasa sõita kaks tudengit. Huvi korral ühendust võtta elasa.info@emys.ee

Valitud sai ka uus juhatus aastaks 2019/2020:

President: Mona Seppern
Asepresident: Mart Oja
Raamatupidaja: Kätlin Umal
Kommunikatsioonijuht: Helen Marie Välja

Revisjonikomisjoni kuuluvad: Gloria Niin ja Ragne Nikkel.


Üldkoosolek TÄNA

Üldkoosolek täna kell 18.00, EMÜSi ruumis, Kreutzwaldi 56/3, keldrikorrusel.


Seltsi liikmetele on üldkoosolekul osalemine kohustuslik. Kui sul pole võimalik üldkoosolekust osa võtta, palume oma hääl volitada mõnele üldkoosolekul osalevale Seltsi liikmele. Volitus tuleb edastada digitaalselt või kirjalikult allkirjastatuna otse juhatusele või volitatud isikule. Volituses märkida ära enda andmed (nimi, isikukood) ning volitatava isiku andmed (nimi, isikukood).  

VOLITUS KÄSITSI TÄITMISEKS


VOLITUS DIGIALLKIRJASTAMISEKS (soovitatav)

Üldkoosoleku päevakord:
1. Ülevaade EMÜSi tegevusest majandusaastal 2018/2019
2. EMÜSi majandusaasta aruanne 2018/2019
2.1 Tutvustus
2.2 Revisjonikomisjoni otsus aruande kohta
2.3 Aruande vastuvõtmine
3. EMÜSi liikmemaksu suuruse ja maksmistähtaja määramine majandusaastaks 2019/2020
4. EMÜSi juhatuse valimine majandusaastaks 2019/2020
5. Revisjonikomisjoni määramine
6. Kohapeal tõstatatud teemad  

FB!

Kohtumiseni!

Helen: Selts ja raamatupidamine

EMÜSisse sattusi 2 aastat tagasi, kui alustasin õpinguid maaülikoolis maastikuarhitektuuri erialal. Üsna peatselt pärast ülikooli sisseastumist liitusin erialalise tudengiorganisatsiooniga. Võin kinnitada, et alles EMÜSis algas minu suurem erialalise tutvusringkonna laienemine. Need kogemused ja teadmised, mida seltsi liikmeskonnalt juba esimesel aastal sain, on hindamatud.

Esimene kokkupuude EMÜSiga oli üritusel Ülikool ja Sina, kus erinevad maaülikooli tudengiorganisatsioonid olid oma lauad püsti pannud ning oma maskotid, esileedid- ja härrad ritta seadnud. Muidugi seadsin ka mina oma sammud otsejoones laua suunas, kus oli suurelt kirjas EMÜS ning kus seisid kolm naerusuiset neiut (Kaja Veddel, Liisa Sekavin ja Kertu Kruus). Mäletan seda päeva päris eredalt, sest need kolm inimest pakatasid positiivsusest ja inspireerivalt huvitav oli nendega esmakursuslasena rääkida erialalistest teemadest ja võimalustest, mida EMÜS oma liikmetele võib pakkuda. Peatselt pärast seda kohtumist võtsin osa kõigist koosolekutest, aitasin kaasa ürituste korraldamisel ja andsin nõu küsimuste tekkimise korral. Sealt sain teada, et iga inimese sõnal on tähtsus ning neid võetakse kuulda.

Ühel hetkel tundsin, et olen saanud juurde palju kasulikke oskusi ning on aeg uuteks väljakutseteks. Juhatuse liikmete tööülesandeid lähemalt uurides sain aru, et minule võiks sobida raamatupidamine. Tol hetkel mõtlesin, et miks mitte proovida just praegu, mil tegemist on ainult tudengiorganisatsiooniga. Sellist võimalust ei teki ju pidevalt, kus saab ohutus töökeskkonnas proovida midagi uut ning vajadusel leiab küsimuste korral alati abi.

Juhatuses töötades sain paasteadmised MTÜ raamatupidamisest, selle korraldamise põhimõtetest ja kuidas vajalike dokumente koostada vastavalt antud tööülesannetele. Vajadusel koostan juhatusele rahandusaruandeid, et oleks selgem arusaam seltsi kuludest ja tuludest, ja annan finantsnõu. Tegelen liikmemaksu kogumisega ning majandustehingute korrektse dokumenteerimisega. Nüüdseks olen omandanud algteadmised ja praktilised oskused raamatupidamises. Usun, et kindlasti tuleb see kogemus mulle tulevikus kasuks.

Nende kahe aasta jooksul seltsis olles, olen saanud tohutult palju uusi teadmisi, kogemusi, tutvusi ja julgust iseendasse. Olen kindel, et ilma mugavustsoonist välja astumata poleks ma saanud just neid enesearenguvõimalusi, mida EMÜS oma töökatele liikmetele pakub. Üks tähtsamaid asju, mida EMÜS ühele maastikuarhitektuuri rebasele andis oli kindlustunne oma erialalisest valikust. Teadmine, et tegid õige valiku.


Helen Erik

EMÜSi raamatupidaja 2018-2019



Ragne: "Midagi halba sellest ju tulla ei saa"

EMÜSiga liitusin üsna esimese kursuse alguses. Tol hetkel ei teadnud ma Seltsist suurt midagi, kuid kuna mu kursakaaslane ütles, et “davai läheme!,” siis mõtlesin, et miks ka mitte! Midagi halba sellest ju tulla ei saa ja täitsin avalduse ära. Ja ei tulnudki. 

Seltsi kuulumine on ideaalne kombinatsioon sõpruskonnast ja erialasest eneseväljendusest. Esimesel aasta osalesin ma lihtliikmena pea kõigil juhatusekoosolekutel (toim. hiljem nimetati ümber EMÜSi koosolekuteks) ning olin abiks ürituste planeerimisel ja korraldamisel. Järjest enam julgesin ka oma sõna sekka öelda ning avastasin, et on imeline tunne kui minu enda väljapakutud mõttest saab midagi suuremat. Pean oluliseks mainida, et tol hetkel tekitas ka tunnitöö esitlemine klassis, minus tahet sealt lihtsalt ära joosta. 

Teisel aastal otsustasin kandideerida juhatusse. Kuna interneti kodulehekülje peatoimetaja ametikoht oli juhatuse väline, siis et olla ka juhatuses, kandideerisin lisaks välissekretäri ametikohale. Mõne kuu pärast toimusid EMÜSi struktuuris suured muutused ning varasemad ametikohad nimetati ümber. Jätkasin juhatuses kommunikatsioonijuhina. Ma võin julgelt väita, et see oli üks mu parimatest otsustest. Varasemalt olin ma kõige sellega kokkupuutunud sama palju kui iga teine aktiivselt sotsiaalmeedia kanaleid kasutav noor.

Tänu ametile sain ma rohkem aimu sotsiaalmeediavõrgustike telgitagustest, võimaluse luua täiesti uus kodulehe kuva, leida viise, kuidas seltsi tegemisi rohkem esile tõsta, kuidas meid “reklaamida,” lisaks andis see mulle ka võimaluse edasi tegeleda oma hobi - fotograafiaga. Olles kommunikatsioonijuht, on kõige olulisem hoida problem solving attitude, kui üht pidi ei saa, siis tuleb leida teine viis, et oma mõte ikkagi teoks teha. Kuna tegemist on pidevalt areneva valdkonnaga, siis iga järgmise postitusega on võimalik teha midagi enamat, proovida midagi uut, leida viise teha võimatut.  

Nende aastate jooksul olen ma leidnud endas kindluse korraldada üritusi, viia läbi konkursse ja kampaaniaid. Ja mis kõige tähtsam, olen leidnud rõõmu, millegi uue proovimises. Elu muutub igavaks, kui teha vaid neid asju, mis on juba selged. Tuleb teha vigu ja neist õppida. Õpitut kasutada ning uuesti proovida. Vaid nii tunned seda ärevust ning rahulolu, kui midagi õnnestub. Kui kõik oleks lihtne, ei tunneks me selle saavutamisest rõõmu. Ja kui teha midagi uut, siis miks mitte pannes end proovile just kommunikatsioonijuhina.


Ragne Nikkel

EMÜSi interneti kodulehe peatoimetaja / välissekretär 2017, kommunikatsioonijuht 2018-2019

Liisi: "kodu koolis"

Minu teekond EMÜSis algas enne sellega liitumist. Võtsin osa üritustest ja pakkusin abikätt. Aprillis toimunud EMÜSi sünnipäevapeol anti mulle tänukiri, kus oli kirjas, et EMÜS tänab koostöövalmiduse ja üritustel aktiivse osalemise eest. Sel hetkel olin imestunud, et keegi tänas mind, et olen aktiivne inimene, kuna loomulikult olen ma pigem oma asju nokitsev tagasihoidlik tüdruk. See tänukiri on mul siiani kodus seinal. Seda vaadates meenub mulle alati, et elu on täis üllatusi...või et mina olen täis üllatusi. Enam ei läinud ka kaua, kui minust sai seltsi liige.

Sama aasta suvel olin teel minu ELASA esimesele kohtumisele Alpides. Ma ei oleks kunagi osanud arvata, et mind tabab selline uskumatu kogemus EMÜSis olles. ELASA reisikogemusi tuli mul veel, 2 koguni. Alpidest tagasi tulles olin nii vaimustuses ja teadsin, et aitan korraldada ELASAt, mis toimub Eestis 2019 suvel. Minu jaoks loogiline edasiminek oli saada EMÜSi juhatuse liikmeks. Infosekretäri amet nõudis, et protokolliksin koosolekuid. Mulle meeldis, kui hea ülevaade mul oli seltsi tegevusest. Juhatuses oli värske veri ja suurest motivatsioonist otsustasime teha vajalikke muudatusi. Pool aastat arendasime EMÜSit ja minust, infosekretärist, sai asepresident. Küll uhkem nimi, aga enam-vähem tegin sama asja. Kõige selle käigus õppisin nägema, kuidas töötab organisatsioon. Tegime palju koostööd Ole Rohkemaga ja tänu sellele nägi ka kõigi teiste Tartu organisatsioonide tegevusi eemalt. Nägin nii palju tudengeid, kes tahavad, soovivad ja suudavad ellu viia asju, mis on nende jaoks olulised. Tudengielu Tartus on ikka võimas!

Juhatuses olin ma koos oma väga heade sõpradega. Osa neist vähemalt muutusid selle jooksul väga headeks sõpradeks. Me ei olnud enam lihtsalt sõbrad, kes rääkisid koolist või lihtsalt elust, vaid me muutusime sõpradeks, kes reaalselt midagi olulist ära tegid. Kõik see tegi meid veel lähedasemaks. Muidugi meil oli ka erimeelsusi, aga üheskoos leidsime alati lahenduse.

Üks mitmetest asjadest, mida ma hakkan igatsema, on EMÜSi ruumi võti. Kõlab võib-olla naljakalt, aga see ruum on nende aastate jooksul nii kalliks saanud. See on koht, kus saab sõpradega koos aega veeta, ükskõik millal aga süda soovib. Olen kohutavalt tänulik, et seltsil on selline armas ja hubane pesa. Mulle on see alati meenutanud “That 70’s show” keldrit. Nooremana seda sarja vaadates tundus see kõige ägedam asi üldse. Ma soovisin, et ka mul oleks selline kelder. Ma sain selle keldri. See on kodu koolis.

Liisi Tamm

EMÜSi infosekretär 2017, asepresident 2018-2019

Alice: "Hea võimaluse ära kasutamine"

Minu teekond EMÜSis sai alguse 3 aastat tagasi, kui asusin maaülikooli õppima maastikuarhitektuuri. Erialase tudengiorganisatsiooniga liitumine tundus oluline, sest ma nägin selles võimalust kogeda midagi rohkemat ning vajalikku, kui ainult eriala omandamine. Ma ütlesin kõigele “jah”. Liitusin, suhtlesin sealsete aktiivsete liikmetega, võtsin koosolekutest osa, abistasin ürituse korraldamisega,  kaasasin oma kursust aktiivselt osa võtma ehk kokkuvõttes tundsin huvi organisatsiooni tegemiste vastu ning tegutsesin.

Kolm kuud hiljem määrati mind infosekretäriks, olin juhatuse liige. Minu peamiseks ülesandeks oli koosolekutel protokollide kirjutamine. Ei olnud raske, kuid sain “linnukese” alles siis kirja, kui olin õppinud, kuidas tegelikult peaks viisakas eesti keeles ametlikku protokolli täitma. Lisaks muule ürituskorraldusele võtsin emüslasena osa konkursidest, mis andsid mulle võimaluse juba ülikoolis õpitut proovile panna, näiteks photoshopi oskuse.

Ma võtsin EMÜSi tegevusest osa, sest toimunud jutuõhtud, loengusarjad ja teised muud üritused aitasid mul mõista, mida maastikuarhitektuur endast kujutab. See aitas näha erialast suuremat pilti ja defineerida küsimust: “Mis on maastikuarhitektuur?”

Esimese aasta lõpus võtsin osa rahvusvahelisest erialasest (ELASA) kohtumisest Alpides ning olin lõplikult veendunud, et olen valinud eriala, mis mind kõnetab. Tudengiaktivistina tegin kõik selleks, et jõuaksin õpingute ja töö kõrvalt tegutseda ka tudengiorgansiatsioonis, sest selle võimaluse mittekasutamine tundus vale.

Tänaseks olen olnud 2 aastat organisatsiooni eestvedaja ning see roll on andnud mulle rohkem, kui ma kunagi oodata oleksin osanud. Kõigepealt andis see mulle täiskohaga (ilma tasuta) töö, iga päev mugavustsoonist väljas olemise ning teadmatuse, kuidas MTÜd ehk vabatahtliku tudengiorgansiatsiooni juhtida. Iga nädalastele koosolekutel lisandusid organisatoorsed teadmised, (meeskondade) juhtimine, liikmete motiveerimine, projektide kirjutamine, ürituste läbiviimine, kõnede pidamine, hea ajaplaneerimisoskuse omandamine, koostöö tagamine ja palju muud koos oma mõttekaaslaste ja sõpradega. Näiteks mul on hea meel, et EMÜS on täna aktiivne tudengiorgansiatsioon, mis sai uue hingamise visiooni ja missiooni näol. Arenetud Tallinnasse ning tegutsetud seal aktiivse meeskonnana. Selle loomist innustas mind teadmine, et kui ma oleks valinud maastikuarhitektuuri õppe Tallinnas siis ei oleks ma ehk kunagi kokku puutunud EMÜSi tegemistega. Mul on au korraldada järgmist rahvusvahelist maastikuarhitektuuri kohtumist ning siiras hea meel, et olen julgenud panustada maastikuarhitektuuri tudengite liikumisse.

Mina olen tänu EMÜSile saanud palju koostöövõimalusi, erialaseid ja rahvusvahelisi kontakte, arenenud, kaotanud korduvalt ebakindlust, avastanud jälle uusi oskusi ning üllatanud inimesi enda ümber. Mind ei ole inspireerinud muu, kui tahe mõista, milline võiks olla minu erialane töö tulevikus, mille saavutamiseks tuleb lihtsalt püsti tõusta, julgeda mugavustsoonist välja astuda ja tegutseda.

Tudengiorganisatsioon ei ole lihtsalt ürituste korraldamine. See on hea võimaluse ära kasutamine ja uste avamine tulevikuks, sest kõik omandatud kogemused ning oskused vabatahtlikus organisatsioonis tulevad kasuks töömaastikul ning annavad eelise unistuste töökoha leidmiseks.


Alice Närep

EMÜSi infosekretär 2016-2017, president 2017-2019

Fotokonkurss “pilk üles” tulemused

Konkursile sai võistlustöid esitada 2. aprillist kuni 17. aprillini 2019. Iga inimene sai esitada kuni neli fotot. Rohkem infot konkursi nõuete kohta SIIT

Konkursile esitasid 14 autorit kokku 50 fotot. Kõigil oli võimalik hääletada oma lemmiku poolt ajavahemikul 19-28 aprill. Hääletus oli anonüümne, kuid igal inimesel oli võimalik hääletada vaid korra (gmaili põhine). Lisaks sai fotode poolt hääletada ka avalikel näitustel EMÜSi 20ndal sünnipäevapeol ning 26.aprillil Emajõe ääres. Ühtekokku oli hääli 250. 

Ja nüüd põnevama osa juurde!

25€ kinkekaardi Minimeltsilt võitis Kaja Veddel fotodega (võrdne kogus hääli) "Noctilucent nubes ehk helkivad ööpilved” ja "Õhus on särinat.” 

30€ kinkekaardi Snittylt ning sellega ka teise koha sai Kristi Kõva fotoga “Sunsets are proof that no matter what happens everyday can end beautifully.”

Kõige rohkem hääli kogus Ragne Rasin fotoga “Stop living in a bubble.” Ragne saadame võitu tähistama taevale lähemale. Esikoha auhinnaks on langevarjuhüpe. 
Võtame võitjatega ühendust, et kokkuleppida, kuidas võidud Teieni toimetada. 

Teiste konkursile esitatud töödega saab tutvuda meie facebookis (vajuta siia). Fotodele lisatakse peatselt ka autorid.
 15 parimat tööd on võimalik näha alates 20.maist kohvikus Krempel.

EMÜS tänab omaltpoolt kõiki osalejaid imeliste fotode eest ja ikka pilk üles!








Jätkub töötuba: Joonistamine kutsub ?!

Eelmisel aastal alguse saanud töötubadesari Joonistamine kutsub ?!, alustas eelmisel kolmapäeval uue hooga (loe postitust siit). 

Töötuba on mõeldud kõigile, kes tahavad oma joonistamisoskusi lihvida. Osaleja ei pea olema EMÜSi liige, Maaülikooli tudeng või üldse tudeng, piisab kui omad tahet õppida. Siiamaani on käsitletud teemasid nagu joon, vari, ümarate objektide joonistamine, inimese proportsioonide paika panemine ning modelli joonistamine. Töötubasid juhib EMÜSi liige ja Maaülikooli õppejõud Kaja Veddel. 

Järgmised töötoad toimuvad:*

K 13.02, kell 18.00
T 19.02, kell 18.00
K 27.02, kell 18.00
K 06.03, kell 18.00
K 13.03, kell 18.00
K 27.03, kell 18.00

Joonistamine toimub F.R.Kreutzwaldi 56/3 0-korrusel, EMÜSi ruumis ning kestab ca 1,5h.


*Erijuhtudel võivad töötubade ajad muutuda, sellest antakse teada facebooki ürituse all või kokkuleppel isiklikult (Facebooki üritus).


Modelli - inimpooside joonistamise töötuba. 

Talvepäevad 2019

EMÜSi talvepäevad leidsid aset  2-3. veebruaril Paganamaa maastikukaitsealla jäävas Paganamaa puhkemajas. Nimetatud kohas käidi ka 2017 aasta talvepäevadel (Loe postitust siit).

Kui kolm autotäit emüslasi kohale jõudsid, seadsime oma sammud Paganamaa vaatetorni poole. 

Peale lõunasööki liitus meiega JCI president Anni Oja. Anni rääkis meile oma kogemustest vabatahtlikes organisatsioonides, motivatsioonist ning kuidas vabatahtlikus meeskonnas toime tulla. 

Kuna Anni on elanud ka mõned aastad Mehhikos, siis jäi ka tema kuulama Karl Tõnne vahetusõpilaskogemusest Mehhikos. Õhtul liitusid meiega ka Kertu, Voldemar ning just Eestisse jõudnud Ignaz Hollandist. Ignaz ja Kertu tutvusid Portugalis, olles mõlemad vahetusõpilased. 

Õhtu lõpetasid saun ja tünnisaun ning juba traditsiooniks saanud Eesti Laul.

Järgmisel hommikul rääkis Ignaz meile oma projektidest Hollandis ning alustasime Maastikuarhitektuurikuu planeerimisega. 

Pilte talvepäevadest (vajuta siia). Vahva nädalavahetus oli ning järgmisel aastal uuesti!

Ehitame Tartu LUMELINNA

Jõululinn Tartu ja Eesti Maastikuarhitektuuri Üliõpilaste Seltsi koostööl toimub sel laupäeval, 22. detsembril 2018 Raekoja platsil suur lumelinna ehitamine. 

Võimalus on kujundada spetsiaalse aluse peale valgest lume meenutavast materjalist endale oma isiklik lumelinn ning ka ühiselt maketina ehitada Tartu esimest kõige suuremat lumelinna.

Töötoa eesmärgiks on anda tegijale võimalus mõelda, kuidas on võimalik maastikus kujundada väliruume ja atraktsioone.

Ehitus algab kell 14.00 
Üritusel on oodatud osalema kõik üle 3a vanused lapsed ja täiskasvanud. 

Vaata ka https://joululinntartu.ee/uritused/ehitame-tartu-lumelinna/

Jõulupidu “White Christmas"

12. detsembril toimus EMÜSi ruumis iga-aastane EMÜSi ja maastikuarhitektuuri osakonna ühine jõulupidu. Kuna Eesti ilm on juba selline, et ei tea kunagi, kas on oodata valgeid (LOE: lumiseid) v musti jõule, siis otsustasime tulla peole valges riietuses, et tuua veidi rohkem talve tunnet. Üritus algas mandariini viimis-koorimis-söömisvõistlusega. Teiseks said ka piparkoogid võistlusmomnediga ära kaunistatud.
Ka jõuluvana ei jätnud meid külastamata, seekord võis laule-luuletusi kuulda lausta viies eri keeles (eesti, inglise, vene, prantsuse ja india). 
Peolõpuks mängiti ka jõuluteemalist “Rooside sõda.”


Pilte meie jõulupeost näed siit (vajuta siia)

ELASA 2018 BELGIA

ELASA (European Landscape Architecture Students Association) selle aasta suur sõpruskohtumine toimus Belgias (Ypes-Antwerp-Gent-Bruges) ning teemaks „Borderscapes“

Kohal oli osalejaid 17 erinevast riigist ning Eestist esindasid EMÜSi liikmed Adeele Vesingi, Alice Närep, Liisi Tamm ja Sten Juur.

Kohumisel külastati Belgia põnevamaid paikasid, maastikuarhitektuuribüroosid, Belgia suuremaid linnu, viidi läbi töötubasid ja loenguid.

11 päevasesse programmi kuulus: Brugge linnatuur; matk Zwini loodusparki ja Passchendaele ja Palingbeeki; külastus Euroopa suuremasse surnuaeda, mälestusaeda, Belgia lossi „La versailles Belge“; maailma suurima paadilifti külastus ; ajalooliste, poliitiliste, keeleliste, sotsiaalsete, geoloogiliste, distsiplinaarsete, ökoloogiliste maastike piiride käsitlemine; kolme Belgia maastikuarhitektuuri büroo külastus; külastus telliskivi tehasesse ja Wirtzi eraaeda, modernsete maastikuarhitektuursete lahendustega tutvumine Be-Mines ja Antwerpis; jalgrattatuur Gentis; intensiivne rahvusvaheline töötuba Genti linnaosas- installatsioonid ja esitlused; erialased loengud.

Rohkem pilte näed siit.

Järgmiste aastate sõpruskohtumiste sihtkohad:

  • ELASA Mini-Meeting 2019 toimub Itaalias.
  • ELASA Annual Meeting 2019 toimub Eestis ja Soomes.
  • ELASA Mini-Meeting 2020 toimub Rumeenias.
  • ELASA Annual Meeting 2020 toimub Horvaatia.



Tallinna Lillefestival 2018

Festival toimub see aasta juba kümnendat korda. Festivali toimumise aastate jooksul on 17 välisriigi aednikud kujundanud ja ehitanud kokku 57 iluaeda. Eestist on osalenud 89 erinevat firmat/kooli /ettevõtet/eraisikut ja nende poolt on välja ehitatud 191 iluaeda. Aedu luuakse Kadrioru pargi Tornide väljakule. 

Sel aastal toimus
Tallinna Lillefestivalile ala rajamine 22.-25. mail.
Nendest kahel päeval ehitasid Seltsi liikmed aeda nimega ”Oma ja võõras”. Aeda aitasid ehitada 5 liiget ja 2 huvilist Tartust ja Tallinnast.
Ühele poole aeda ehitati taluaed, mis sümboliseerib "oma". Eestimaast on läbi käinud palju võõrvõime, kuid sellegi poolest on säilinud meie kodu. Taluaeda istutati erinevaid niidutaimi.

Teisel pool aeda on barokkaed, mis sümboliseerib "võõrast". Euroopas oli barokk stiil populaarne 17. ja 18. sajandil.
Barokkaeda istutati mustrina erinevaid suvelilli.
Kahte aeda läbib killustikust teerada.
Aia keskpunktiks ja ühtlasi ka põhielemendiks oli aknaraam. Aken on piiriks kahe aia vahel. 
Lillefestivalil üleval olev plakat.

Parima pildi saab kindlasti ise kohale minnes. Lillefestival kestab augusti lõpuni.
Ära jää sellest imelisest jalutuskäigust, erinevate aedade vahel, ilma!


Elasa 2018 minimeeting tšehhis

EMÜSi kolmeliikmeline esindus (koosseisus: Karel Kasar, Liisi Tamm, Ragne Nikkel) käis 
ELASA (European Landscape Architecture Student Association) minikohtumisel Tšehhis. Kohtumine toimus 6 - 11. mail.
Kohtumisele sõideti läbi Helsinki, sealt Prahasse ning edasi rongiga tudengilinna Lednice. Seal veedeti ka esimesed päevad.
Day 1: Ekskursioon nende linnakus ning Lednice lossi ümbruses ja pargis (inglise stiilis)
Iga ELASA päevakavva kuulub ka "International evening" aka iga riik võtab tutvustab oma rahvustoite. Eestlased võtsid kaasa kohukesi, musta leiba, pasteeti, küüslaugu-juustu määret (home-made) ning kama. Õhtu veedeti kitarri muusika saatel, ümber lõkke istudes.

Day 2: Rattamatk Lednice-Valtice rajoonis. Liisi sõnul oli see reisi tipphetk, kuna tegemist oli väga proovile paneva retkega. Künklikud ning vahelduva teekattega rajad ning lummavaid vaateid linnale ning viinamarja istandustele. Peale pikka-väsitavat päeva toimus veini degusteerimine kohalikus veinikojas. 

Day 3: Jäeti Lednice ja ülikooliga hüvasti ning liiguti edasi linna nimega Brno, kus lasti kõigil paar tundi iseseisvalt linna avastada ning õhtuks jõuti pealinna Prahasse. 

Day 4: Päev Prahas. Lisaks vaatamisväärtustele, külastati ka Prague Institute of Planning and Development'i, näidati mida on pealinna loodud ning mis on veel tegemisel. Korraldati ka külatus kahte maastikuarhitektuuri büroosse.
"Tuleb tõdeda, et Tsehhi ja Eesti bürood on üsna sarnased, kuna mõlemad on üpris väikesed (enamasti vähem kui 10 töötajat, kontor paari ruumiga)." - sõnas Ragne, kes külastas LAND O5 bürood.  

Day 5: Viimasel päeval asuti tagasi teele juba hommikul ning kuna tee viis järjekordselt läbi Soome, siis jõuti tagasi alles õhtuks. Kuid kõik see oli seda väärt!

Rohkem pilte galeriis

Elasa lipu üleandmine: Järgmine ELASA kohtumine toimub 7. - 17. augustil Belgias. Kohtumisele sõidavad Alice Närep, Sten Juur ja Adeele Vesingi.

Üldkoosolek 2018

On aeg esimeseks kevadiseks üldkoosolekuks!
Seoses majandusaasta muutmisega algab uus majandusaasta 1. juuni ning lõppeb järgneva aasta 31. mail.

Üldkoosoleku päevakord:
1. Ülevaade EMÜSi tegevusest majandusaastal 2017/2018
2. EMÜSi majandusaasta aruanne 2017/2018
2.1 Tutvustus
2.2 Revisjonikomisjoni otsus aruande kohta
2.3 Aruande vastuvõtmine
3. EMÜSi liikmemaksu suuruse ja maksmistähtaja määramine majandusaastaks 2018/2019
4. EMÜSi juhatuse valimine majandusaastaks 2018/2019
5. Revisjonikomisjoni määramine
6. Kohapeal tõstatatud teemad

Kandideerimaks juhatuse ametikohtadele, palume saata motivatsioonikiri 11.maiks aadressile info@emys.ee

FB üritus

---
Meeldetuletus: Seltsi liikmetele on üldkoosolekul osalemine kohustuslik. Kui sul pole võimalik üldkoosolekust osa võtta, palume oma hääl volitada mõnele üldkoosolekul osalevale Seltsi liikmele. Volitus tuleb edastada digitaalselt või kirjalikult allkirjastatuna otse juhatusele või volitatud isikule. Volituses märkida ära enda andmed (nimi, isikukood) ning volitatava isiku andmed (nimi, isikukood).

Lisaküsimuste korral palume pöörduda info@emys.ee.

Tervisliku tudengiorganisatsiooni mudel

1. mail saabus meie Seltsile rõõmusõnum, millega kinnitati meie vastuvõtt Tervisliku tudengiorganisatsiooni mudelisse!

Kuid millega täpsemalt on tegu?

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts lõi mudeli, mis julgustab organisatsioone arenema ning rohkem läbi mõtestama oma tegevuste mõju liikmete tervisekäitumisele. 
Seeläbi olles eeskujuks teistele tudengitele ning tudengiorganisatsioonidele.

Tervisliku tudengiorganisatsiooni mudeli kodulehelt võib leida, et mudel pakub viies valdkonnas, alkohol, tubakas ja narkootikumid; toitumine ja füüsiline aktiivsus; vaimne tervis; võrdne kohtlemine ja seksuaalne ahistamine, erinevaid viise, kuidas võiks organisatsiooni töö olla korraldatud, et pakkuda oma liikmetele tervist hoidvat ja elustiili parandavat keskkonda.

Hetkel täidab EMÜS mudeli baastaset.  Mudeli baastase sisaldab punkte kõigist nimetatud viiest valdkonnast ja nende eranditu täitmine on aluseks mudeliga liitumisele. Lisaks baastasemele on ka kaks lisataset, mis loovad organisatsioonile suurepärase võimaluse veelgi kasvada ja areneda tervema tuleviku suunas.

Mudeliga on lisaks meile juba liitunud:

1) AEGEE
2) AIESEC
3) Bioteaduste Üliõpilaste Selts
4) Economics Club of University of Tartu
5) Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts
6) EMÜ Keskkonnakaitse Üliõpilaste Selts
7) Erasmus Student Network Tartu
8) MAT-INF Tudengiselts
9) MTÜ Juvente
10) Tartu Ülikooli Rohuteaduse Selts
11) Tartu Ülikooli Spordiesindus
12) Ülikooli Kultuuriklubi
13) Üliõpilaskonna Sihtasutus


Mudelist ja selle punktidest saab täpsemalt lugeda nii eesti keeles kui inglise keeles.



EMÜS annab endast parima tervema tuleviku vormimisse!

Ole Rohkema Arenguprogramm 2017/2018

Nagu me juba ühes oma varasemas postituses rääkisime, siis sel aastal läbis meie juhatus koos mõne aktiivse liikmega Ole Rohkem Arenguprogrammi.

OLE ROHKEM Arenguprogramm 2017 pakub tudengiorganisatsioonile võimalust arendada oma organisatsiooni terve aasta jooksul soovitud suunas. Selle jaoks määrati igale ühingule oma konsultant. Meie konsultandiks oli Keit Mõisavald. Keit on üliõpilane, kes on varasemalt tegutsenud mitmes erinevas tudengiorganisatsioonis k.a oma erialaseltsis. Seitsmekuu vältel aitas ta meil EMÜSi tegevusi ja olemust efektiivsemaks ning jätkusuutlikumaks muuta.

Programmi raames toimus üks baaskoolitus (kahepäevane põhiteemade koolitus) ning kolm konverentsi. Koolitusel keskenduti strateegia, struktuur, inimressursside arendamisele.
Osalejad said osa EMÜSe arengust ning võimaluse sõna sekka öelda. Lisaks saime teada näiteks kuidas paremini turundada, millega peaks arvestama, alustades oma ettevõtet ning mis on vahet bossil ja liidril.
Foto: Kaisa Põhako, viimase koolituse "Kuidas feimida" osalejad.


EMYSi siseüritus/ Ole rohkem arenguprogramm

Seltsi siseüritus toimus 20. oktoobril. Selle eesmärgiks oli arutleda seltsi strateegia ja struktuuri üle. Teema kerkis päevakorda, kuna EMÜS osaleb Ole Rohkema arenguprogrammis, millest lähtuvalt analüüsitakse seltsi tegevust 2017/2018 aastal. Seltsile on määratud konsultant Keit Mõisavald.

EMYSi esindusmeeskond Ole Rohkema baaskoolitusel 7-8.10.17 

Siseüritusel toimunud töötuba osutus väga edukaks, kogu meeskond jaotati kolmeks rühmaks. Rühmades arutati - genereeriti ideid. Lõpuks tehti üheskoos kokkuvõte. Töötoa eesmärgiks oli panna kirja seltsi püsiv visioon ja missioon.

Kohalolijad pidasid seltsi puhul oluliseks (nimekiri on suvalises järjekorras):

  • Head sõpruskonda 
  • Koostööd teiste seltsidega/riikide/ülikoolidega 
  • Koostööd eriala õppeosakonnaga 
  • Tudengie ühendamist 
  • Motivatsioonilist arengut 
  • Sponsoreid 
  • Stipendiume (erialaseid stipendiume k. a välismaa) 
  • Liikmete hobide sidumist 
  • Liikmete tegevuste kaasamist 
  • Liikmetele ülesannete määramist 
  • Julgust 
  • Töötubade korraldust 
  • Praktika võimalusi 
  • Sotsiaalmeedia kajastavust/avaliku suhtlust 
  • Pidevat analüüsi
  • Tuntust Eestis 
  • Järjepidevust 
  • Korraldavate ürituste väärtust


  • Arutlusele tulid ka seltsi struktuur ning ettepanekud edaspidiseks.

    Järgmine seltsi siseüritus toimub 8.-9. detsembril, et kirja panna seltsi korrektne visioon ja missioon, arutleta veel struktuuri üle, vaadata ja analüüsida seltsi põhikirja ning kodukorda.
    Oodatud on kõik, kel tahtmist sõna sekka öelda!

ELASA 2017 sõpruskohtumine

ELASA (European Landscape Architecture Students Association) selle aasta sõpruskohtumise asukohaks oli Alpide ümbrus (Saksamaal - Friesing, München, Allgäu, Garmisch, Šveitsis – Zürich) ning teemaks "Alpitecture landscapes".  Kohal oli osalejaid 16 riigist ning Eestit esindasid EMÜSi liikmed Kertu Kruus, Liisa Sekavin, Liisi Tamm, Alice Närep ja Rene Unnuk. 

12 päeva jooksul viidi läbi eralaseid loenguid, töötubasid ja huvitavate paikade külastust Alpides - Saksamaal ja Šveitsis. Lisaks traditsioonilistele atraktsioonidele kulges "Alpitecture landscapes" marsruut ka mööda erilisi nurgataguseid, pakkudes vaheldust meedias kajastatavale. Erilise fookuse all olid kontrastsed piirid maastikus. 

Programmi kuulus: Töötuba Müncheni äärelinnades ja esitlused; matk Isari jõe kaldal; kontrastsete piiride avastamine traditsiooniliste põldude, metsiku looduse ja golfi alade vahel; Alpides matkamine; botaanikaia külastus; Alpide väikeküladega tutvumine; kahe Zürichi maastikuarhitektuuri büroo külastus; modernsete maastikuarhitektuursete lahendustega tutvumine Zürichis; konfliktide lahkamine traditsioonilisete kohalike arenduste ja mass-turismi vahel Constance järve ääres; maa-kasutuslike muutuste võimalused ja probleemid kuulsas Allgäu regioonis; tutvumine Müncheni kuulsate paikade ja Nymphenburg, Hofgarten and Englischer aedadega.

Pandi paika ka järgmiste aastate sõprukohtumist sihtkohad:
ELASA Mini-Meeting 2018 toimub Tšehhis
ELASA Annual Meeting 2018 toimub Belgias
ELASA Mini-Meeting 2019 toimub Itaalias
ELASA Annual Meeting 2019 toimub Eestis ja Soomes!







ROHKEM PILTE MEIE GALERIIS



Lillefestivali aia rajamine ja Tallinna külastus - Sweco ja Extery

EMÜSi aktviisemad liikmed said sellel nädalal päris palju aega veeta Tallinnas. Nädala alguses ehitasime 3 päeva Tornide väljakul Lillefestivali aeda - "Väljasõit rohelusse". Neljapäevaks aga oli organiseeritud projekteerimisettevõtte Sweco ja välimööbli tootja Extery kontori külastus.

Lillefestivali aia rajamine "Väljasõit rohelusse"
Kontseptsioon:

Pere sõiduauto on saanud kohaks, kus möödub suur osa perekeskis veedetud ajast. Mitmetele
vaba-aja veetmise võimalustele eelnevad lühemad või pikemad sõidud autos, seda eriti kaugemaid looduskauneid kohti külastades. Vahest pakub juba teekond ise meile huvitavaid
vaateid mõneti traditsioonilises maastikukäsitluses ignoreeritud teepervede ja kraavide näol; ilma, et peaks lahkuma oma istmelt ja pereauto tuttavlikust turvalisest miljööst.
Kutsume sind avastama metsikusest ja adaptatsioonist inspireeritud aeda. Maastik, millest tavaliselt suurel kiirusel möödume, on seekord esindatud staatilisena meil erinevate teepervedel ja kraavides levinud kiiresti kohanevate taimedega.






ROHKEM PILTE MEIE GALERIIS

Sweco ja Extery kontorite külastus
Juba hommikul külastasime Sweco Projekt AS-i Ülemiste linnakus. Meile tehti ettekanne Sweco ettevõtte kohta, tutvusime kontori ja seal töötavate inimestega ja uurisime praktika omandamise võimalusi. 


Seejärel tegime kiire jalutuskäigu läbi lähedal asuva Ülemiste city pargi, mis on projekteeritud maastikuarhitektuuribüroo Kivisilla OÜ poolt. 

Peale lõunat oodati meid külla Extery OÜ-sse.  Meid ootas kaetud laud ja massiivne laadung kasulikku informatsiooni Eestis toodetud kauni välimööbli kohta.




EMÜS tänab väga soojade ja põnevate vastuvõttude eest!


Lillefestival 2017 - EMÜS kutsub osalema!



Lillefestival on kujunenud EMÜSi traditsiooniks, mis on iga-aastane ainulaadne võimalus paberilt edasi liikudes ka füüsiliselt oma ideid toestada!

FB EVENT

Osa saab võtta üksi (saame koos grupi kokku panna ja ideed arendada) või grupiga!

2017. aastal saavad osalejad kujundada ja rajada näidisaedu järgmistel teemadel
1. „ Pereaed“
2. „Ühevärviline aed“

Registreeri: juhatus@emys.ee
Registreerimine lõppeb 26. märts 00:00!
Ideede esitlemine on 3. aprill EMÜSI ruumides!

žürii: Gloria Niin, Jaana Ahlberg, Liisa Sekavin

Registreerudes, anname teile täpse DWG joonise alast nr 11 (Meie ala), kavandi ülesehituse näite, kogu Tornide väljaku plaani ning tehnilised tingimused!

Võitja töö saab 200€ oma ideede toetuseks Lillefestivali meeskonnalt. Kui kulud ületavad 200€ toetab teostust EMÜS.

Tallinna lillefestival toimub 19. maist 25. augustini 2017.
Aedu rajatakse 16. mai hommikust 18. mai õhtuni. Aedade avamine külastajatele reedel 19. mail.

Festivali pidulik lõpetamine toimub 25. augustil.

Kirjuta meile, kui on küsimusi :)
juhatus@emys.ee
+37253431216

EMÜS'i ÜLDKOOSOLEK 2016

Rõõm on teada anda, et selleaastane EMÜSi ÜLDKOOSOLEK toimub 19.10.2016 kell 18:00. Asukohaks EMÜSi ruum, Maaülikooli Maastikumaja (Kreutzwaldi 56/3, Tartu) keldrikorrusel.

Tuletan meelde, et Seltsi liikmetele on üldkoosolekul osalemine kohustuslik. Kellel aga mõjuvatel põhjustel pole võimalik üldkoosolekust osa võtta, palun oma hääl volitada mõnele üldkoosolekul osalevale Seltsi liikmele. Volitus edastada digitaalselt- või kirjalikult allkirjastatuna kas otse juhatusele või volitatud isikule. Volituses märkida ära enda andmed (nimi, isikukood) ning volitatava isiku andmed.

Üldkoosoleku päevakord on järgmine:

1. Ülevaade EMÜSi tegevusest majandusaastal 2015/2016
2. EMÜSi majandusaasta aruanne 2015/2016
    2.1 Tutvustus
    2.2 Revisjonikomisjoni otsus aruande kohta
    2.3 Aruande vastuvõtmine
3. EMÜSi liikmemaksu suuruse ja maksmistähtaja määramine majandusaastaks 2015/2016
4. EMÜSi juhatuse valimine majandusaastaks 2016/2017
5. EMÜSi juhatuseväliste ametikohtade määramine
6. Revisjonikomisjoni määramine
7. Põhikirja muutmine
8. Kohapeal tõstatatud teemad

Julgustame kõiki juhatusse kandideerima! Haara võimalusest kuuluda üliägedasse kollektiivi, osaledes EMÜSi igapäevases töös ja ettevõtmistes, panustades Seltsi käekäiku ning täiendades nii enda erialast kui isiklikku kogemustepagasit. Oma mistahes kahtluste puhul võta julgesti ühendust mõne juhatuse liikmega, uuri ja küsi täiendavat infot - anname meeleldi abi ja nõu!

Kohtume juba kolmapäeval!

EMAL korraldab seminari "Maastikuarhitekt riigist riiki"


Seminaril "Maastikuarhitekt riigist riiki" räägitakse maastikuarhitektide tööst väljaspool kodumaad. Oma muljeid ja kogemusi jagavad nii need, kes on õppinud Eestis aga suundunud kaugemale, kui ka need, kes hariduse omandanud mujal ja täna töötavad Eestis.

Seminaril otsitakse riigist riiki liikunud maastikuarhitektide abiga vastuseid küsimustele: Milline on erialamaastikul rahvusvahelise liikumise tegelik olukord? Millised on väljaspool Eestit töötavate Eestist pärit maastikuarhitektide kogemused? Kuidas hindavad olukorda Eestis need, kes siia tulnud? Kuidas kutsesüsteem Euroopa Liidus reaalselt toimib? Mis põhjusel oma riigist lahkutakse?

Esinejad on väljaspoolt Eestit töötavad/töötanud Eestist pärit maastikuarhitektid ja siia mujalt tööle tulnud.

Peaesinejaks on rahvusvahelisel tasandil maastikuarhitektide riikidevahelise liikumise töögruppi juhatav Michael Oldham, kes ka ise on mitmetes riikides töötanud.

Esinejad: Edgar Kaare, Rea Sepping, Kreete Lääne, Polina Palo, Friedrich Kuhlmann, Liis Moor, Kairi Meos, Sirle Salmistu, Epp Kesküla Erard, Laurent Erard, Liina Metsaots, Bruno Marques, Remi Kübar.

Ettekanded on eesti või inglise keeles ilma tõlketa.


Üritus toimub 26. septembril algusega kell 11.00, Tartu Loomemajanduskeskuses, Kalevi 17.

Info: teele@kobras.ee

NB! Registreerimise tähtaeg 22. september rea@maastikuarhitekt.ee


Värskeid uudiseid saad jälgida EMALi facebooki lehelt!


EMALi ja EMÜSi suvepäevad Piirissaarel 15.-16.08

Sellel aastal on seltsilistel võimalus osaleda EMALi ja EMÜSi ühistel suvepäevadel Piirissaarel. Piirissaarele on minek lodjaga 15.08 (L) ja tagasitulek 16.08 (P). Sõltuvalt osalejate arvust saab kokku panna täpsema päevakava ning osalustasu suuruse.

Selleks, et plaane paremini teha palume enda tulekust/mittetulekust teada anda järgneva lingi kaudu
http://doodle.com/z6cxacthycdvvp74 

Esialgne ajakava on järgmine:
 
Esimene päev 15.08.2015 (L)

Väljumine lodjaga algpunktist
Kogu lodjareisi vältel välisesineja/giid - Aire Orula Tartu Loodusmajast
Lõunasöök lodja pardal
Projektide tutvustused. Umbes 5 inimest meie endi seast
Saabumine Piirissaarele
Telklaagri püstipanek
Õhtusöök

Teine päev 16.08.2015 (P)
 
Hommikusöök
Giidiga saaretuur
Väljumine lodjaga
Räpina Aianduskooli aianduse juhtõpetaja Urmas Roht räägib uutest rododendronite sortidest Eestist,  puittaimedest ja nende kasutusest
Lõunasöök lodja pardal
Räpina Aianduskooli maastikuehituse kutseõpetaja Aivar Parksepp räägib teemal maastikuehitaja vs maastikuarhitekt
Saabumine lõpp-punkti

Tallinna Lillefestival 2013

Lillefestival 2013


Tallinna linn korraldab viienda rahvusvahelise lillefestivali Tornide väljaku pargis 24. maist 24. augustini 2013.

Samuti on EMÜS-il on hea meel teatada, et juba kolmandat aastat järjest oodatakse meid oma tegemistega festivalile.


Tallinna lillefestivali eesmärk  on:


1. kujundada Tornide väljaku parki festivali alale iluaiad, mis tutvustavad külastajaile värskeid ja huvitavaid ideid, pakuvad elamusi kogu suve;


2. anda osalejatele võimalus kujundada silmapaistev iluaed ja seeläbi tutvustada ennast ning oma sponsoreid

 

      Tallinna lillefestivalil 2013 kujundatavate aedade teemad on: 

  • „Aed kui kunstiteos“
  • „Tervendav aed“


EMÜS palub kõigil huvilistel end 18.veebruarini registreerida - juhatus@emys.ee

(saates e-maili osalejate kontaktandmetega ning teemavalikuga)


Veebruraris leiab aset infotund/workshop, 

kus räägitakse eelnevatel aastatel osalejatega ja nende projektidest.

Jagatakse nõu, kuidas kogu asi välja hakkab nägema. Kogutakse inspiratsiooni 2013 aasta festivaliks.


Kõike paremat,


ja pidage siis meeles, et palju infot on veel tulemas ning täpsemaid kuupäevi.

Olge julged ning ettevõtlikud - tegu on ägeda projektiga ning teil on võimalik,

end linnapildis näidata!


Lisateave:

kõik küsimused aadressile - juhatus@emys.ee

rohkem infot - www.lillefestival.tallinn.ee

FILMIÕHTU: FILMIÕHTU: The Pruitt-Igoe myth & Napoleon Dynamite

06.12 / 19.00 Kreutzwaldi 58a
 Facebooki event

Selle nädala peamiseks filmiõhtu teemaks siis üks USA´s kavandatud elamukompleks, mis arenes üsna teises suunas, kui oodati.
http://www.imdb.com/title/tt1788461/
TREILER

Destroyed in a dramatic and highly-publicized implosion, the Pruitt-Igoe public housing complex has become a widespread symbol of failure amongst architects, politicians and policy makers. The Pruitt-Igoe Myth explores the social, economic and legislative issues that led to the decline of conventional public housing in America, and the city center s in which they resided, while tracing the personal and poignant narratives of several of the project's residents. In the post-War years, the American city changed in ways that made it unrecognizable from a generation earlier, privileging some and leaving others in its wake.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

























Kavas on ka järgi näidata teine film, milleks oleks Napoleon Dynamite. Algus orienteeruvalt 20:45.


Sissepääs tasuta.

FILMIÕHTU: Frank Lloyd Wright: Murder, Myth & Modernism

29.11 / 20.00 Kreutzwaldi 58a
Frank Lloyd Wright is an American icon - it's most famous modern architect, and probably it's most prolific - over 400 buildings in a 60-year career. But his most revealing constructions are his houses, revolutionary in their open plan design, and conceived as an expression of Wright's philosophy of a perfect harmony between man and nature: 'organic architecture' as he called it. Wright's houses also embody an ideal for living based on calmness and order, but his own life was characterised by public scandal, financial chaos and personal tragedy.


Sissepääs tasuta.

FILMIÕHTU: Eames: The Architect and the Painter

 22.11/19.00 Kreutzwaldi 58a  
The husband-and-wife team of Charles and Ray Eames were America's most influential and important industrial designers. Admired for their creations and fascinating as individuals, they have risen to iconic status in American culture. 'Eames: The Architect & The Painter' draws from a treasure trove of archival material, as well as new interviews with friends, colleague, and experts to capture the personal story of Charles and Ray while placing them firmly in the context of their fascinating times.

Sissepääs tasuta.

Tuutorid tulevad!




Kallis tudeng! Õige aeg lubada oma koolitöö mulli sisse Sind abistav õlekõrs. Tuutor puhub tekkinud küsimustele värskeid tarkuseterasid ja vaatevinkleid. Sel õppetsüklil on võimalus avatud kõigile maastikuarhitektuuri eriala tudengitele (ka emüs mitteliikmetele).

Toimub kokku 4 kohtumist. Asukohaks EMÜS ruum (Tartus, Ujula 1A).

Üks kohtumine koosneb kahest osast:
I osa (kell 13:00–17:30) – tuutori ja tudengite vaheline koolitööde konsultatsioon. Konsultatsioon toimub vabas vormis;
II osa (kell 18:00-19:00) – tuutor viib sama päeva õhtul läbi projekti/planeeringu ettekande, millega tuutor ise kas autorina või muul moel vahetumalt seotud. Ettekandele järgneb tuutori ja tudengite vaheline teemakohane diskussioon.
Esimene kohtumine toimub 31. märtsil (vana hea traditsiooniline tuutoripäev ju ikka neljapäev). Ülejäänud 3 kohtumist täpsustatakse jooksvalt. Ajad määravad emüs kursuste esindajad, arvestades koolide tunniplaane ja muud olulist. 

I osa jaoks võta kaasa koolitöö(d). Pooleliolev töö võib olla Sul rüperaalis või paberil. Loomulikult kaasa skitseerimisvihik, kalkapaberit ja ohtralt pliiatseid ka! Saad mõnusa aja tegeleda oma koolitööga, kuid parem on, kui mõtled juba eelnevalt kitsaskohtade ja küsimuste/probleemide peale! Siis on rohkem tulemust.

II osa Sinult erilisi ettevalmistusi ei nõua. Tule lihtsalt kohale ja mõtle kaasa :)


Tuutorite poolt õhtune ettekanne teemal "TTÜ, IT Kolledži ja Tehnopoli linnakute kuvandilooline konkurss ning Eesti Rahva Muuseumi ümbruse projekteerimine."

Tuutorid soovivad, et juhendamisest huvitatud registreeriks ennast EMÜS kodulehe käesoleva blogiuudise kommentaariumis. Nii saame kohtumisel vähendada tudengi järjekorras passimise ja/või hoopis tuutordamata jätmise ohtu.

Tudengi ja tuutori vahelise kohtumise seansi ajaks 30 min. Registreerida ennast ajaliselt tagant poolt ette poole. Esimene vaba aeg 17.00...17.30. Järgmine vastavalt 16.30...17.00 jne. Aga arvestage, et 15.15...15.30 on (15 min) paus. Tuutorid alustavad kella ühe paiku. Kes ees, see ....maastikuarhitekt! Aga isegi kui selgub, et sel korral Sa vastuvõtule ei saa, siis võib ikka tulla kohale, kuulata mida kursakale räägitakse ning nautida mõnusas õhustikus oma tööga tegelemise võimalust.

Kasutage pakutavaid õlekõrsi!

Käesolev ettevõtmine on EMÜS ja EMAL (Eesti Maastikuarhitektide Liidu) ühine projekt. Tuutori projekti koordineerib Edgar Kaare.

Tuutorite projekt alustab 31. märtsil!



Algab tuutoriprojekt!

Kallis tudeng! Õige aeg lubada oma koolitöö mulli sisse Sind abistav õlekõrs. Tuutor puhub tekkinud küsimustele värskeid tarkuseterasid ja vaatevinkleid. Sel õppetsüklil on võimalus avatud kõigile maastikuarhitektuuri eriala tudengitele (ka emüs mitteliikmetele).

Toimub kokku 4 kohtumist. Asukohaks EMÜS ruum (Tartus, Ujula 1A).

Üks kohtumine koosneb kahest osast:
I osa (kell 13:00–17:30) – tuutori ja tudengite vaheline koolitööde konsultatsioon. Konsultatsioon toimub vabas vormis;
II osa (kell 18:00-19:00) – tuutor viib sama päeva õhtul läbi projekti/planeeringu ettekande, millega tuutor ise kas autorina või muul moel vahetumalt seotud. Ettekandele järgneb tuutori ja tudengite vaheline teemakohane diskussioon.
Esimene kohtumine toimub 31. märtsil (vana hea traditsiooniline tuutoripäev ju ikka neljapäev). Ülejäänud 3 kohtumist täpsustatakse jooksvalt. Ajad määravad emüs kursuste esindajad, arvestades koolide tunniplaane ja muud olulist. 

I osa jaoks võta kaasa koolitöö(d). Pooleliolev töö võib olla Sul rüperaalis või paberil. Loomulikult kaasa skitseerimisvihik, kalkapaberit ja ohtralt pliiatseid ka! Saad mõnusa aja tegeleda oma koolitööga, kuid parem on, kui mõtled juba eelnevalt kitsaskohtade ja küsimuste/probleemide peale! Siis on rohkem tulemust.

II osa Sinult erilisi ettevalmistusi ei nõua. Tule lihtsalt kohale ja mõtle kaasa :)

Õhtune ettekanne: Elva Kesk tn kujundusprojekt.

Esimene kohtumine näitas üles piisavat tudengite poolset huvi ja nõnda pakume järgmise(d) õlekõrre(d): 

7. aprilli tuutorid on tublid tegijad Mari Toom ja Liis Moor.
Õhtune põnev ettekanne peetakse maastikuarhitektuuri välispraktikast.
Ettekanne kestab ca 20 min. Seejärel saavad tudengid sel teemal tarvilikku infot juurdegi küsida.

Tuutorid soovivad, et huvilised registreeriks ennast siin samas kommentaariumis. Nii saame kohtumisel vähendada tudengi järjekorras passimise ja/või hoopis tuutordamata jätmise ohtu. Esimene vaba kellaaeg 13.00...13.20! Kes ees, see ....maastikuarhitekt! Nagu näha, arvestame ühe kohtumise seansi pikkuseks kuni ca 20 min. Aga isegi kui selgub, et sel korral Sa vastuvõtule ei saa, siis võib ikka tulla kohale, kuulata mida kursakale räägitakse ning nautida mõnusas õhustikus oma tööga tegelemise võimalust.

Järgmised tuutorid ja kuupäevad selguvad peagi.

Tuutori projekti eestvedaja Edgar Kaare.


Palun anna siin samas kommentaariumis teada, kas oled tulemas. Nõnda teab tuutor eelinfona arvestada, kas ikka tasub üldse tulla. Tuutor hoiab kommentaaridel silma peal ja võib kommenteerida/küsida muudki asjakohast.

Käesolev ettevõtmine on EMÜS ja EMAL (Eesti Maastikuarhitektide Liidu) ühine projekt.



EMÜSi esindustöö Tallinna Lillefestivalil 2011

Mõnda aega tagasi toimus EMÜSis võistlus parima töö leidmiseks Tallinna Lillefestivalile 2011. Valida oli kahe teema vahel - "Rahvusmustrid" ja " Rannaküla aed". Võitjaks osutus teist teemat käsitlev töö "Mere koorem", mille autoriteks on Anne Erik, Kaisa Kangur, Triin Orav ja Juula Saar.

Hoidkem siis pöialt, et töö välja valitaks ja teostatud saaks!


Siin on toodud välja plakatil olev tekst:

MERE KOOREM

 

Meri saatis sõnumi. Pudelipostiga. Lugesin.

 

LOGELDES, ELADES
mööduvad päevad, kuni selgub,
et tuleb võlgu maksta. Vähemalt osa
võlgadest tuleks vahepeal maksta. Ära. Siis võib jälle

mõnda
aega vahtida tähti (neid tundmata),
unenägusid,
mitmesugust kuud,
kuulata mere, mere, mere mühisemist
liikumatut
oma suurtes raamides. (Paul-Eerik Rummo)

 

Sulgesin korgi ja viskasin pudeliposti tagasi lainetesse.

 

Läänemeri on paljude rahvaste meri. Siiani oleme elanud võlgu – võtame, aga tagasi ei anna midagi. Selline isekas elamine on viinud mere taluvuse kriitilise piirini. Võib-olla oleks aeg võlad vahepeal tagasi maksta. Vähemalt osaliselt, et saaks jälle edasi elada.

Rannaküla aed viib mõtte traditsioonilisele väikesele mereäärse talu aiakesele. Koduaiad on ilusad ja inimesi huvitab, milline nende koduümbrus välja näeb. Läänemeri on üks saastunumaid meresid maailmas ning tema olukord muutub üha halvemaks. Võib-olla peaks mõtlema kaugemale, suuremalt, laiendama kodu mõistet, et inimesed saaksid uhkusega Läänemerd oma kodumereks nimetada.

 

Many nations call the Baltic Sea their home sea. The thing they cannot see is the fact how polluted it is. We have got ourselves so deeply into depht without even realising it. Maybe it is time for us to catch up on them. At least in part, so that we could live on. For a while.

Coastal village garden traditionally reminds us a small garden of a seaside house. Home gardens are usually good-looking and people care for their appearance. The Baltic Sea is one of the most polluted seas in the world and its condition is getting worse. Maybe people should think further, wider, expand the borders of home so that they could proudly call the Baltic Sea their home sea.




EMÜS kuulutab välja võistluse Tallinna lillefestivali 2011 jaoks!

Osaleda võivad kõik kellel vähegi tahtmist on, nii grupis kui ka omapead. Palume end registreerida saates grupiliikmete nimed aadressile juhatus@emys.ee hiljemalt 16. jaanuariks.
Vastavalt sellele saab aega planeerida.

Kavandite tutvustamine ja võidutöö valimine toimub 18. jaanuar kell 19.00 aadressil Ujula 1A. Kõik tööd pannakse tutvumiseks üles ka Seltsi koduleheküljele http://emys.ee/.

Tallinna linn korraldab kolmanda rahvusvahelise lillefestivali Tornide väljaku pargis 
27. maist 27. augustini 2011. Tallinna lillefestivalil 2011 kujundatavate aedade teemad on

"Rannaküla aed" 
„Rahvusmustrid"


Kavandi nõuded ja muu vajaliku info leiate Tallinna lillefestivali koduleheküljelt "Õigusaktide ja dokumentide" alt http://lillefestival.tallinn.ee/

Vastavalt 2011 aasta festivali tehnilistes  tingimustes toodule  on meile määratud kavandi esitamiseks plats number 27.

Festivaliala plaani leiate järgmiselt lingilt http://emys.ee/selts lillefestivali materjalide alt.

Sirbis ruumilisest planeerimisest

27.03 ilmunud Sirbis on muuhulgas kolm artiklit ruumilise planeerimise teemadel:

Mart Hiob: "Planeerimine ja planeerimatus"

"Tulemuseks on olukord, kus planeerimisspetsialistid, kes peaksid suutma lisaks hetkeprobleemidele näha ka tuleviku väljakutseid, on sunnitud olema ise töö käigus õpipoisi rollis."

Ike Volkov: Planeerimine

"Luban, et teen arhitektide liidu esimehena kõik endast oleneva mõttetuste likvideerimiseks. Lihtsa ja selge asjaajamise taastamiseks. Lihtsate, üheselt mõistetavate reeglite kehtestamiseks."

Kalle Komissarov: Planeerimist tuleb õppida ja õpetada!

"Nüüd, mil raha on maailmas otsa saanud, hakatakse planeerijate masstootmiseks loodud kursustel aru saama, et tuleb kuidagi ühiskonnaga suhestuma hakata"

SIRP: Disainiööl püüti Tallinna kodustada

Niiviisi kirjutas Karin Bachmann 10.10.2008 Sirbis - vt. originaali.

***

Linn ei ole projekt, vaid protsess ja kõik, mis sellega või selles juhtub, on mingil viisil eelnenuga loogiliselt seotud. Närviline infosajand, kus igaüks püüab kõiges osaleda, et mitte millestki ilma jääda ja kõigega kursis olles oma tagalat kaitsta, seab ka avalikule ruumile hoopis teised tingimused. Klassikaliste monumentide, pühasammaste ja ära-puutu-klaasvigurite aeg on läbi. Tark oleks seda tunnistada, mitte järjekordse kõveraks istutud plekktahvli juures vanatühja appi hüüda.


Arhitektuuriaasta välkloeng nr 5

Allikas: www.arhliit.ee

Neljapäeval, 28. augustil kell 18.00 toimub Von Krahli Teatri suures saalis Arhitektuuriaasta Välkloengute sarja viies loeng.

28. augustil esinevad teemal "Arhitektuur on sport" arhitekt Veronika Valk, endine maailma tippkahevõistleja Allar Levandi, luuletaja ja tõlkija Kristiina Ehin, arhitekt Dmitri Bruns ja ajakirjanik Priit Hõbemägi. Üritust modereerib  Ülar Mark Eesti Arhitektide Liidust. Loengutejärgset pooltundi rikastab veinide degusteerimisega  Plaadipunkt, keda esindab Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni asepresident  Rein Kasela. Sissepääs on tasuta.

Ajutised aiad 2008

Võibolla mäletate veel või olete kuulnud, et 2005. aastal korraldasid emüslased Aljona Galazani juhtimisel Tartus rahvusvahelise töötoa Ajutised Aiad, millest Emajõe ja Anne kanali vahelisel alal siiamaani punased laternapostid alles. (Tolle ürituse veebilehele saad siit.) Sama sarja üritus toimub paariaastase vaheaja tagant jälle, seekord idee sündimise paigas, Saksamaal. Ürituse konkursipoolest pääses edasi ka 4-liikmeline meeskond Eestist, kellest kolm inimest on emüslased.